V jaké lhůtě musí poplatníci podat daňové přiznání k dani z nemovitostí a k dani z převodu nemovitostí? A pod který finanční úřad nově patří váš formulář přiznání k dani z nemovitostí?
Při vyplňování daňového přiznání je rozhodný vždy stav k 1. lednu příslušného zdaňovacího období. Daňové přiznání se podává do konce ledna roku následujícího po roce, ve kterém došlo ke změně majitele nemovitosti. Rozhodující je přitom datum zápisu do katastru nemovitostí. Pokud o něj požádáte v jednom roce a zápis proběhne až v roce následujícím, posouvá se termín pro odevzdání daňového přiznání o tři měsíce od konce měsíce, ve kterém k zápisu došlo.
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou. Výjimkou jsou situace, kdy například dojde ke změně výměry pozemku, změně v užívání stavby či k nástavbě dalších nadzemních podlaží. Nové přiznání se musí rovněž podat, pokud dojde ke změně vlastníka nemovitosti (oznamuje se úřadu až během ledna následujícího roku). Naopak se nové přiznání k dani z nemovitých věcí nepodává v případě, kdy se mění některé sazby nebo koeficienty potřebné k výpočtu daně. V takovém případě vás o nové výši daně bude informovat příslušný finanční úřad formou poštovní poukázky.
Přiznání se podává finančnímu úřadu, v jehož územním obvodu se stavba nebo pozemek nachází.
Přiznání k dani z převodu nemovitých věcí musí občan podat místně příslušnému správci daně nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž:
Společně s daňovým přiznáním je třeba předložit i ověřený opis nebo ověřenou kopii smlouvy nebo jiné listiny, kterou se potvrzují nebo osvědčují vlastnické vztahy k nemovitosti, a znalecký posudek o ceně zjištěné podle zvláštního právního předpisu, jde-li o úplatný nebo bezúplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti.
Znalecký posudek není nutné předkládat v následujících případech:
U podílového i bezpodílového spoluvlastnictví podává každý poplatník (tedy i manželé) své vlastní daňové přiznání.
U obou daní platí, že zpozdíte-li se s daňovým přiznáním o více jak 5 pracovních dnů, pak vždy zaplatíte alespoň minimální výši sankce, tedy 500 korun. Výše sankce se stanovuje jako 0,05 % vyměřované daně nebo daňového odpočtu, nebo 0,01 % stanovené daňové ztráty za každý den. Minimální výše pokuty je 500 Kč, maximální pak 5 % vyměřované daně, daňového odpočtu nebo daňové ztráty, nejvýše však 300 000 Kč.
Majitelé nemovitostí mohou podat jen jedno přiznání za všechny své nemovitosti na území jednoho kraje. Stejné pravidlo se vztahuje i na platbu samotné daně.
Zdroj: Měšec.cz