Aktuality

 • KONTROLY ENERGETICKÝCH PRŮKAZŮ ZPŘÍSŇUJÍ. INSPEKCE CHCE PO DŮCHODKYNI 100 TISÍC KORUN

  Od začátku července došlo ke zpřísnění kontrol energetických průkazů. Změna se dotkne i realitních kanceláří, které teď musí v inzerátech zveřejňovat na nemovitosti energetickou třídu budovy. V případě, že teď realitka od vlastníka nemovitosti neobdrží průkaz, budou podle novely muset v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G, jinak se vystaví sankcím nejen prodejce, ale i realitní kanceláře.

  Už padly i pokuty

  Informace o povinnosti mít energetický průkaz se k některým prodávajícím nedostala. Na neznalost zákona doplatila důchodkyně z Moravy. O příběhu paní Věry informoval jako první iDNES.cz. Věra se před rokem rozhodla, že prodá dům na venkově a odstěhuje se do města. Prodej svěřila do rukou místní realitní kanceláře, která se měla o vše postarat.

  Věře se krátce po prodeji domu ozval kontrolní orgán – Státní energetická inspekce (SEI), která chtěla předložit energetický průkaz prodané nemovitosti. Jenže ten paní Věra neměla. Kontaktovala tedy realitního makléře, jenže ten jí sdělil, že energetický průkaz nebyl součástí jeho služeb a že si jej měla zařídit sama.

  Jenže neznalost zákona neomlouvá, takže paní Věře hrozí, že za porušení zákona a prodej nemovitosti bez energetického průkazu bude muset zaplatit pokutu až ve výši 100 tisíc korun.

  Někteří se také domnívají, že mohou PENB nahradit fakturami za energie. Tato domněnka je však zcela mylná. Zákon umožňuje výjimku pouze u prodejů bytových jednotek, nikoli u prodejů či pronájmů celých nemovitostí. I takovým jednáním se tedy prodávající vystavují riziku vysoké pokuty ze strany SEI,“ řekl pro iDNES.cz Jiří Pech ze společnosti PKV Build.

  Každý dvacátý průkaz bude kontrolován

  Státní energetická inspekce zesílí kontrolu energetických průkazů. V novele zákona je přímo uvedeno, že minimálně pět procent vystavených průkazů z předchozího období bude teď kontrolováno. Inspekce má v plánu více dohlížet nejen na plnění povinnosti vlastnictví průkazu, ale také i na jeho kvalitu ze strany zpracovatelů.

  Pozor na záludnosti. Bytové domy průkazy mít sice nemusí, ale pokud se v rámci domu prodává byt, průkaz energetické náročnosti vyžadován je. Majitel bytu v takovém případě musí vyzvat písemně SVJ o vystavení ověřené kopie průkazu na celý dům. „Pokud tak majitel neučiní, hrozí mu postih za to, že k prodeji bytu nezajistil od SVJ průkaz. Do doby než tento průkaz od SVJ obdrží, musí o svém bytě nechat inzerovat nejhorší energetickou třídu G. To samozřejmě snižuje šanci na rychlý prodej bytu,“ varuje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. Od 1. ledna 2016 navíc bude třeba energetický průkaz i pro pronájem bytu či kanceláře.

  I zpracovatelé dělají chyby

  V loňském roce byly některé kontroly zpracovány špatně. Celkem 170 případů nekvalitně zpracovaných průkazů energetické náročnosti budov odhalila v roce 2014 při kontrolách Státní energetická inspekce. Celkem bylo provedeno 3774 kontrol, chyby tedy obsahovala 4,5 procenta průkazů.

  Údaje na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně. Pokud je tedy průkaz zpracován špatně, nového majitele domu může čekat nepříjemné překvapení v podobě účtu za energie,“ říká k tomu ředitel Šance pro budovy Petr Holub. 

   

                                              Zdroj:http://www.hypoindex.cz

   

Chcete koupit nemovitost?

Naši makléři

+420 602 405 780
bartos@garant-rk.cz

Radko Bartoš

+420731557677
novotny@garant-rk.cz

  Pavel Novotný