Nemovitosti jsou atraktivní investicí, která vám může přinést atraktivní výnosy. Modelový příklad nám ukáže, že půjčit si peníze k investici nemusí být vůbec hloupý nápad.
Úrokové sazby dosáhly nového rekordu v historii České republiky. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu dosáhly průměrné úrokové sazby 2,05 %. Průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračovaly v poklesu i v květnu. Pokles však již nebyl tažen dalším snižováním sazeb u bank s nejnižšími sazbami, ale spíše dorovnáváním nabídek ze strany ostatních konkurentů. Od přelomu dubna a května dochází u delších sazeb k růstu ceny zdrojů na mezibankovním trhu. Ačkoliv se nyní nacházíme v období změny trendu, růst sazeb by měl být zpomalen pokračujícím bojem o podíl na trhu hypoték,
uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Nyní také větší část objemu tvoří nové úvěry, nikoliv refinancování z předkrizového hypotečního boomu v letech 2006–2008. Vyčkávat na místě se nemusí v současné situaci vyplatit. Otázkou je totiž, jak dlouho tyto nízké sazby vydrží, jelikož dvě z největších bank přistoupily ke zvyšování hypotečních úrokových sazeb. Na druhé straně ale další trojka bank úrokové sazby snížila. Úrokové sazby jsou stále výrazně vyšší než například ve Švýcarsku. Čtěte více: Úrokové sazby u hypoték klesají. Budou za 1,5 % ročně?
Ceny nemovitostí podle téměř všech ukazatelů rostou. Důvody jsou jasné: ekonomika oživuje. V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala rekordní pokrizový růst ve výši 4,2 %. Dochází také k postupnému zvyšování cen v ekonomice, v příštím roce by se inflace měla přiblížit 2procentnímu inflačnímu cíli. Společně s tím také rostou mzdy, v příštím roce budou odboráři žádat růst mezd o 3 až 5 %.
Důvodem rostoucích cen je vyšší poptávka. Zájem je vysoký také o novostavby, kdy některé projekty jsou dokonce vyprodané před dokončením: Poptávka po nových bytech v Praze roste raketovým tempem, svůj podíl na tom mají i noví obyvatelé Prahy, kteří zde zůstávají po studiích a zakládají své rodiny nebo sem přicházejí za prací z dalších českých krajů. Růst trhu podporuje široká a neustále doplňovaná nabídka nových projektů a oživení ekonomiky, svůj podíl zde mají i levné hypotéky,
říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.
Informace o vysokých prodejích potvrzují také banky: V Praze se pak dobře prodávaly byty v nových developerských projektech, což vyvolalo i mírný nárůst cen nových bytů. Zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili i vyšší cenové relace a spoléhají se na pozitivní náladu na trhu,
uvedl Petr Němeček, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
Zajímavé je také, že dochází k růstu zájmu i o panelové bydlení. Důvody jsou jednoduché: bydlení je totiž cenově dostupnější než novostavby, zároveň v blízkosti jsou většinou veškeré služby a infrastruktura, které jsou potřeba k bydlení. Čtěte také: Zájem o panelové bydlení roste
Motá se vám hlava ze všech developerských projektů a nebaví vás proklikávat desítkami developerských stránek? Pomoci vám může náš projekt novostavby.mesec.cz, kde najdete většinu developerských projektů přehledně na jedné stránce.
Vyhledávání je jednoduché, intuitivní – pokud vás projekt zaujme, dostanete se přímo na stránky daného developera, kde poté můžete vybírat podrobněji.
Byt je stále velmi dobrou investicí, která vám může vygenerovat nadprůměrné výnosy. Nejatraktivnější z tohoto pohledu jsou především malé byty, kde jsou výnosy nejvyšší. To bohužel vede k tomu, že developeři často na svých webových stránkách nabídnou jen byty od velikosti 2+kk a dále, kde cena přesahuje 2 mil. Kč. Malé byty 1+kk jsou totiž hromadně skupovány bohatými soukromníky či investičními fondy, kteří je poté pronajímají a generují zajímavý výnos. Některé větší developerské projekty se staví v několika etapách.
Důvodem, proč mizí malé byty, je také to, že pokud bydlíte v hlavním městě a máte alespoň 150 tisíc, je pak lepší si na nemovitost 1+kk půjčit a splácet hypotéku než bydlet ve stejně velkém bytě, který se pronajímá. Splátka hypotéky totiž bude výrazně nižší než nájemné (viz také modelový příklad). U větších bytů se však rozdíly smazávají. Nákup bytu se tak překvapivě nevyplatí především velkým rodinám, ale především mladým lidem, kteří začínají pracovat (či studovat v případě, že mají hodné rodiče) a potřebují k bydlení jen malou nemovitost.
S nemovitostmi můžete i spekulovat. Spousta developerských projektů je vedena pouze na papíře s tím, že dokončení projektu je plánované za 2–3 roky. Při výstavbě nemovitosti tak budete splácet hypotéku a po dostavění byt poté prodáte dráže, jelikož jeho cena po dostavění je zpravidla vyšší. V čase také cena nemovitostí poroste.
Cena nemovitosti: 1 500 000 Kč
Vlastní zdroje: 200 000 Kč
Hypotéka: 1 300 000 Kč
Splátka hypotéky na 30 let při sazbě 1,99 %: 4798 Kč
Čisté nájemné: 8000 Kč
Čistý výnos: 3202 Kč
Společně s tím také musíte počítat s negativními scénáři vývoje, například s tím, že po skončení fixace dojde ke zvýšení úrokové sazby. Pokud například předpokládáme, že inflace naroste a zvýší se úrokové sazby řekněme na 4,5 %, pak na hypotéce každý měsíc zaplatíme 6586 Kč.
Měsíčně vám tak byt bude přinášet přibližně 1500 Kč
Administrace nemovitosti vám také zabere určitý čas a nesmíte ji rozhodně podcenit, jinak se může stát, že nemovitost bude prázdná (často při změně nájemníků) a budete se zbytečně připravovat o výnos.
V ojedinělých případech je možné také docílit situace, kdy máte nakoupené dvě nemovitosti s tím, že jedna vám splácí hypotéku, druhá vám přináší zisk. Budete však muset domluvit lepší úrokovou sazbu u hypotéky (např. 1,69 %) , kterou si roztáhnete na 40 let. Administrace dvou bytů vám už ale nějaký čas zabere.
Zdroj: Měšec.cz