Aktuality

 • ZDRAŽOVÁNÍ HYPOTÉK ZAČÍNÁ. BANKY ZVYŠUJÍ ÚROKY KVŮLI ZÁKONU, KTERÝ MÁ POMOCI KLIENTŮM.

  Průměrná sazba nových hypoték v říjnu klesla na dosud rekordně nízkých 1,8 procenta. Kvůli zákonu, který od prosince usnadní předčasné splacení, ale banky chystají zdražování. Jako první zvedne sazby Komerční banka.

  Praha – Doba rekordně levných hypoték končí. První z nejsilnější trojice na trhu – Komerční banka – od příštího týdne zdražuje. Od pondělí zvýší úroky na tří- až pětileté fixace o půl procentního bodu na 2,29 procenta, u delších to bude ještě o víc.

  Hlavním důvodem je nový zákon o spotřebitelském úvěru, který od prosince umožní lidem levnější předčasné splacení. Omezení možnosti, aby banka tento krok zpoplatnila, jí prý jednoznačně přináší dodatečné náklady.

  „Cena hypoték se díky vysoké konkurenci a prostředí nízkých úrokových sazeb již nyní přiblížila hranici profitability a banky nebudou mít jinou možnost než zareagovat zvýšením sazeb,“ říká člen představenstva Komerční banky Vladimír Jeřábek.

  Zdražení potvrdila také Hypoteční banka, jednička na trhu. Od prosince zvýší sazby na delších fixacích o 0,3 procentního bodu. „Sazby na fixacích na sedm až deset let nemůžeme už v souvislosti s dopadem nového zákona poskytovat za stejný úrok jako na fixacích do pěti let,“ říká šéf banky Jan Sadil.

  Dlouhé fixace banky letos podporují, aby si před platností nového zákona zavázaly klienty na co nejdelší dobu. Sadil zároveň nevyloučil, že Hypoteční banka brzy zvedne sazby i na fixacích do pěti let. „Ceny zdrojů na mezibankovním trhu už mírně stouply,“ připomíná Sadil.

  Od prosince se chystá zdražit i UniCredit Bank, potvrdil její mluvčí Petr Plocek bez dalších detailů.

  Nová regulace umožňující snadnější předčasné splacení se přitom vztahuje jen na nové hypotéky, současných klientů se dotkne až při novém fixačním období.

  V posledních sedmi letech hypotéky zlevňovaly. Letos v říjnu klesla průměrná sazba u nově uzavřených smluv na rekordní minimum 1,8 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné statistiky Fincentrum Hypoindex. Jen občas v minulých letech některé banky zvýšily sazby o pár desetin, konkurence je pak ale přinutila znovu sazby snížit.

  „Dosažení cenového dna očekáváme v listopadu, nejdéle v prosinci,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Na přelomu roku podle něj dojde k „restrukturalizaci“ cen kvůli novým regulacím – nejen zákonu o spotřebitelském úvěru, ale také kvůli doporučení České národní banky na omezení hypoték, které by pokrývaly celou nebo téměř celou hodnotu nemovitosti.

  „Dojde ke zvýšení sazeb u dlouhých fixací nad pět let a u hypoték na vysoká LTV (poměr úvěru k hodnotě nemovitosti – pozn. red.). I přesto zůstanou sazby v příštím roce extrémně nízké, indexový nárůst očekáváme do tří desetin procentního bodu. Průměrná sazba by se tak v průběhu roku mohla dostat na hodnotu 2,1 procenta,“ očekává Ostatek.

  S velkou pravděpodobností se podle něj změní struktura fixací – delší než pětileté se budou poskytovat méně, dominovat budou fixace na pět let.

  Průměrná výše hypotečního úvěru stále roste, potvrzuje dnešní Fincentrum Hypoindex. V polovině letošního roku překročila 1,9 milionu korun, v říjnu dosáhla 1,98 milionu.

   

                                                Zdroj:https://zpravy.aktualne.cz

Chcete koupit nemovitost?

Naši makléři

+420 602 405 780
bartos@garant-rk.cz

Radko Bartoš

+420731557677
novotny@garant-rk.cz

  Pavel Novotný